niedziela, 13 czerwca
Shadow

Alternatywne sposoby interpretacji rynku

Chyba każdy doświadczony trader giełdowy zdaje sobie sprawę z tego, że cena przez większość czasu balansuje, czyli znajduje się w fazach akumulacji i dystrybucji, w których ważniejsi uczestnicy rynku gromadzą zlecenia w ustalonym kierunku. Fazy te są możliwie do określenia jako mnożenie sporego wolumenu na niewielkiej przestrzeni cenowej. Z kolei impuls pokonuje stosunkowo szybko spore odległości na wykresie, do momentu, aż nastąpi stabilizacja kolejnego balansu.

W przypadku korzystania z wykresów nieuwzględniających czasu, tylko przykładowo wielkość przyjętych zleceń, jednocześnie mierząc okres tworzenia się poszczególnych świec, można dokonać odczytu istotnych informacji na temat tego co napotkaliśmy, czyli autentycznego odwrócenia trendu, albo odpoczynku ceny w chwilowym trendzie bocznym, przygotowującej się do kolejnego impulsu. W ten sposób przy odpowiednim zaangażowaniu możemy poprawić skuteczność naszych inwestycji na giełdzie. Istnieje bardzo wiele możliwości wykorzystania wykresów opartych na wartościach wolumenu albo delty. W artykule położymy nacisk na kilka z nich.

Wykresy oparte na danych generowanych przez rynek

Korzystając z wykresu godzinnego, każda ze świec reprezentuje dokładne 60 minut z historii rynku. Użycie takiego narzędzia jest możliwe i to ze sporym powodzeniem. Dlatego w każdym systemie powinniśmy odwoływać się do wykresów czasowych. Zwróćmy jednak uwagę na alternatywy, które opierają się nie na jednostkach czasu, tylko na danych bieżąco generowanych przez rynek

Tick charts i świece oparte na wolumenie

Jeżeli analizujemy tick charts, to każda świeca na wykresie otwiera się i zamyka na podstawie ustalonej transakcji, gdzie jedna transakcja jest symbolizowana przez jeden tick. I tak, jeżeli po otwarciu nowej świecy złożono przykładowo 1000 nowych zleceń i taka jest właśnie wartość wymagana do jej wypełnienia, to zamknie się ona niezależnie od upływu czasu.

Tego typu informacje mogą nam pomóc w rozpoznaniu etapów, na których rynek odbiera większe pieniądze, przez co łatwiej można dostrzec na nim obecność istotnych graczy, do których powinna być dostosowana nasza gra na giełdzie.

Jak poprawnie czytać wykresy giełdowe

Ponieważ cena na rynku jest interpretowana w różny sposób, może to odsłonić mankamenty popularnych strategii tradingowych. Do nich zalicza się na przykład handel zgodny z trendem, który proponuje zawieranie transakcji kup/sprzedaj z użyciem dynamicznej linii wsparcia/oporu, za jaką uchodzi linia trendu. Z tego wynika, że podstawy analizy technicznej powinny być brane pod uwagę z lekka dozą ostrożności, ponieważ historia ceny może być odczytywana z wielu różnych perspektyw.

Dodaj komentarz