niedziela, 13 czerwca
Shadow

Czym się różni swing trading od tradingu dziennego

Prawdopodobnie każdy z uczestniczących w rynku traderów ma swój sposób handlu. Jednak upraszczając można podzielić ich na dwie główne grupy: inwestorów krótkoterminowych i tzw. swing traderów, którzy starają się mnożyć środki w dłuższych trendach, jakie trwają od kilku dni, do kilku tygodni, miesięcy, a nawet lat. W środowisku ukuło się przekonanie o długo terminowych inwestycjach na giełdzie, że ich stosowanie przekłada się na dużo lepsze rezultaty, a także, że są najwłaściwszym sposobem handlu. Jak takie tezy mają się do rzeczywistości?

Daytrading vs. Swing trading

Można usłyszeć głosy, że swing trading to nie tylko sposób na zarobek, ale bardziej styl życia. Wstajesz o wybranej przez ciebie porze, poświęcasz nieco czasu na przeglądniecie wykresów cen, a później zajmujesz się czymś innym. Ta wizja przyciąga głównie osoby zainteresowane szybkim zarobkiem na giełdzie, przy czym nie wiedza one, że jest to po prostu nie możliwe. Pomimo, że istnieją traderzy poświęcający niewiele czasu na handel, a przy tym osiągają lepsze wyniki od miażdżącej większości spekulantów dziennych, to jest to jednak skutek wykształconych wcześniej potrzebnych nawyków.

Drogi na skróty po prostu nie ma, jeśli trading nie pociąga nas ze swojej technicznej strony, to szanujmy swoje pieniądze i dajmy sobie spokój.

Niestety tylko mały ułamek daytraderów osiąga regularne zyski. Możliwe do uzyskania, spore profity rzędu kilku lub kilkunastu procent miesięcznie w tradingu dziennym są często wyśmiewane. Nakreślmy jednak wyraźną różnice między daytradingiem, a inwestycjami długodystansowymi.

Daytrading

Tutaj gra na giełdzie opiera się o tzw. momentum, czyli siłę pędu rynku, pchającą cenę w określonym kierunku, zazwyczaj na krótkich dystansach. W popranej formie korzysta z analizy przepływu zleceń, która jest zdolna do przewidywania ruchów o niewielkim zasięgu. Wymaga również biegłości w czytaniu wykresów świecowych i słupkowych, a także zrozumienia procesów aukcyjnych.

Daytraderom wskazana jest elementarna wiedza ekonomiczna, zrozumienie jak działa korelacja cen instrumentów i wpływ wiadomości ze świata gospodarki na rynek. W przypadku zachowania ryzyka rzędu 1-2% całości dostępnych środków na pozycję istnieje spory potencjał zarobkowy, a przy tym zwiększone ryzyko znacznego obsunięcia kapitału. Daytrading nie wymaga dużych nakładów finansowych, zaś niewielkie środki w rękach doświadczonego spekulanta mogą być pomnożone w relatywnie krótkim czasie. Dzieje się to ze względu na ilość otwieranych pozycji i krótki okres realizacji zysków i strat.

Swing trading

Chcąc utrzymywać w portfelu inwestycje przez wiele miesięcy, trader potrzebuje kompleksowej wiedzy ekonomicznej, a także prowadzenia regularnych analiz fundamentalnych, dokładnie prześwietlających interesujące akcje giełdowe. Wymaga także wiedzy na temat dywersyfikacji portfela oraz technik zarządzania ryzykiem. Skuteczność zaawansowanych koncepcji z dziedziny analizy technicznej bywa na tak długim dystansie mocno ograniczona. Jeżeli zostanie zachowane ryzyko rzędu 1-3% kapitału na pozycję, swing trading bywa bezpieczny, ale potencjalne zyski względem daytradingu są zdecydowanie mniejsze. Zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa przy jednoczesnej opłacalności wiąże się z koniecznością posiadania większego kapitału.

Trading krótko czy długoterminowy, co wybrać?

Można domyślać się, że większość osób zajmujących się tradingiem dziennym, kiedyś będzie zastanawiać się nad inwestycjami długoterminowymi. Według idealnego scenariusza zakładamy, że większe środki zarobione w czasie handlu dziennego lokujemy później w wybrane przez nas akcje spółek giełdowych. To wydaje się całkiem sensowne dlatego, że daytrading stanowi poligon doświadczalny dla przyszłych inwestorów, zaś wiedza, którą wówczas nabywają okazuje się być wartościowa podczas budowy portfeli, co pozwala spojrzeć na instrument pod kątem technicznym.

W przypadku, gdy jest teraz zgromadziłeś odpowiednie środki, a analiza fundamentalna wydaje się być bardziej interesująca od wahań cenowych spróbuj handlu długoterminowego. Na początek zacznij od demo gry na giełdzie, a dopiero potem wykorzystaj rzeczywiste środki.

Wiedza z dziedziny tradingu dziennego w wielu momentach okazuje się być niezbędna. Jeśli będziemy zgłębiać teorię aukcji lub metodę Wyckhoffa, to zdamy sobie sprawę z tego, że te zagadnienia nie w sposób jest pominąć.

Dodaj komentarz