niedziela, 13 czerwca
Shadow

Footprint chart, Delta i VWAP na rynkach kryptowalut

Na początek kilka pojęć. Footprint chart to szczegółowy zapis przyjętych zleceń, tzw. taśma. VWAP (Volume Weighted Average Price) to coś w rodzaju miernika wartości danego aktywa. Aby wiedzieć jakie korzyści płyną z ich używania należy zrozumieć jakie są różnice między rynkami futures, a CFD, na których spora część osób prowadzi inwestycje w kryptowaluty. Rynki futures, w uproszczeniu, to takie rynki, które dają dostęp do surowych danych, jak np. liczba kupujących, sprzedających, zleceń oczekujących na realizację itp.

Takich informacji na próżno szukać na rynkach udostępnianych przez większość brokerów CFD. Na nich trzeba zadowolić się danymi o cenie kupna, sprzedaży i ewentualnie dobranymi przez siebie wskaźnikami technicznymi. Często niewiele to pomaga, gdyż pokazywany przez nie obraz to jedynie interpretacja informacji, których większość widać na surowym wykresie świec japońskich, z pomocą niezbyt skomplikowanych równań matematycznych.

Alternatywę dla subiektywnego określania linii trendów stanowią oznaczenie statycznej i dynamicznej wartości konkretnego instrumentu, za pomocą profilu wolumenu oraz opisanego wcześniej VWAP. Nawiasem mówiąc określenie linii trendów jest prawie niemożliwe, ponieważ istnieje mnóstwo sposobów ich interpretacji.

Aby nieco wspomóc się przy analizie cen kryptowalut, możemy użyć narzędzia footprint chart, udzielającego informacji o delcie poszczególnych świec, a więc mówiąc w uproszczeniu – surowym stosunku zaangażowania kupujących do strony przeciwnej. Z kolei to pozwala na wykrywanie ewentualnych kontynuacji lub odwróceń trendu w czasie rzeczywistym, nie posiłkując się przy tym niedoskonałymi wskaźnikami technicznymi.

Dostępność narzędzi do analizy na giełdach kryptowalutami

Bardzo prawdopodobnym jest, że analiza kryptowalut z pomocą omówionych narzędzi, będzie możliwa w bardziej zaawansowanych aplikacjach. Jeżeli chodzi o brokerów instrumentów CFD, to może być z tym problem, stąd warto spróbować korzystać z osobnej platformy obrotu kryptowalutami, oznaczonej jedynie do celów analitycznych.

Dodaj komentarz