niedziela, 13 czerwca
Shadow

Inwestycje w kryptowaluty, a filtry szumu rynkowego

Pary walutowe i kryptowaluty rządzą się własnymi prawami i posiadają swój charakterystyczny, porywczy „temperament”. Jednak wiele osób nie odróżnia handlu nimi od rynków metali szlachetnych lub akcji spółek, na których inwestowanie wydaje się być bardziej stabilne i przewidywalne. Na instrumentach klasy rynku Bicoin lub par walutowych jak USD/JPY (dolar amerykański i jen japoński) nie ma co zadawać sobie trudu z szukaniem spokojnego i stabilnego trendu.

W artykule przyjrzymy się filtrom szumu rynkowego, wykresom Renko i wariacji klasycznych świec japońskich Heikin-Ashi. Mogą one przydać się do uproszczenia inwestycji w kryptowaluty, będą znakiem rozpoznawczym niektórych z tych rynków.

Zastosowanie wykresu Renko

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi pozwalających na łatwą ocenę sytuacji na rynku jest wykres Renko. Jego działanie opiera się na prostej zasadzie. Na wykresie składającym się z czerwonych i zielonych „cegieł”, każda z nich reprezentuje określoną ilość punktów. Tak więc Renko nie jest wykresem zależnym od upływającego czasu. W trakcie mało płynnych sesji, gdy kurs kryptowaluty nieznacznie rusza z miejsca, na wykresie pojawia się tylko kilka cegieł, pozwalając nam na ominięcie sporej części fałszywych sygnałów, które masowo występują podczas trendów bocznych.

Wyjątkowo dynamiczne rynki kryptowalut sprawiają, że użycie na nich filtrów szumu z pomocą świec Renko jest nieocenioną pomocą.

Zastosowanie świec Heikin-Ashi

Heikin-Ashi to dość charakterystyczna odmiana typowych świec japońskich. Odróżnia się metodą kalkulacji. Widoczne od razu „wygładzenie” wykresu Heikin-Ashi ma za zadanie pominąć mało istotne ruchy cenowe, aby dać traderowi możliwość dokładnego określenia trwającego trendu. Jest to dosyć przydatna cecha podczas spekulacji na cenach kryptowalut.

Heikin-Ashi oraz Renko należą do grupy filtrów szumu znajdując zastosowanie podczas krótszych ruchów rynkowych, nie wymagających tak bardzo restrykcyjnego filtrowania. W przypadku giełdy kryptowalut zaleca się używać obu narzędzi równocześnie, choć dopuszcza się również korzystanie z Heikin-Ashi na różnych ramach czasowych, szukając potwierdzeń sygnałów z wykresów np. 4 godzinnych na wariantach 15 lub 5 minutowych.

Metody filtrowania ceny przez świece Heikin-Ashi są dużo łagodniejsze niż w przypadku Renko, będące wciąż wykresem czasowym. Ich specyfika może przydać się w strategiach opartych o scalping, poprzez dłuższe trzymanie tradera w trendach.

Filtr Point and Figure

Jeśli pamiętamy grę „w kółko i krzyżyk”, to z pewnością skojarzymy z nią wykresy „Point and Figure”. Jest to całkiem popularna alternatywa dla wyżej wymienionych filtrów. Ich działanie opiera się na wpisaniu kółka lub krzyżyka ma wykresie wtedy, gdy cena przekroczy określoną wartość na wykresie.

Wykres liniowy

Ten sposób będzie rozwiązaniem dla zwolenników maksymalnej prostoty. Obecnie metoda jest uważana za archaiczną, jednak niekiedy jest wciąż skuteczna poprzez ograniczenie informacji o cenie wyłącznie do ceny zamknięcia. Może się to przydać do kreślenia linii trendów lub poziomów wsparcia i oporu.

Jeśli preferujemy inne rozwiązania, to sprawdzonymi metodami ukazania ceny są wykresy oparte na wolumenie obrotowym albo ilości przyjętych na jednej świecy transakcji.

Nie zapominaj o odwoływaniu się do wykresów czasowych, bo to właśnie z nich najczęściej korzystają traderzy, którzy są naszą konkurencją rynkową.

Zanim zainwestujesz pieniądze sprawdź konto demo

Biznes kryptowalutowy powinien być przemyślany, by nie stać się typowym hazardem. Filtry szumu mogą pozwolić nam na stworzenie przemyślanych inwestycji, jednakże przed utworzeniem konta live, czyli inwestycją w prawdziwe pieniądze warto upewnić się co do skuteczności danej strategii. Przetestujmy ją najpierw na wykresach historycznych i koncie demo, oferują je dobre tzw. aplikacje do kryptowalut. Niestety, sporo osób, które rozpoczynają przygodę z giełda pomija te dwa najważniejsze etapy. Prędzej czy później skutkuje to jednak sporymi stratami zainwestowanych środków.

Dodaj komentarz