niedziela, 13 czerwca
Shadow

Jak analizować kryptowaluty z użyciem formacji świecowych

Rozpoznawanie formacji świecowych jest jedną z wartościowych, a niewymagających strategii inwestycyjnych. Handel wykorzystujący takie ustawienia wymaga, aby dobrze zrozumieć powody stojące za ich powstaniem na wykresie. Istnienie kilku popularnych formacji z pewnością można wykorzystać przy inwestycjach w najpopularniejsze kryptowaluty.

Formacja double top/double bottom

Podwójny szczyt i podwójne dno (czyli tzw. formacje M i W) są bardzo popularne także wśród osób podchodzących z rezerwą do formacji świecowych. Formacje te mogą przydać się w trakcie analizy kryptowalut z prostego powodu – agresywna wyprzedaż lub hossa kończy się i napotyka obszar, który próbuje dwukrotnie przebić – bez wyraźnego skutku.

Czasami wskazany obszar jest dodatkowo istotnym poziomem historycznym, przez co formacja może być wiarygodnym sygnałem otwarcia pozycji, choć nie zawsze. Fałszywe sygnały pojawiają się, gdy zaobserwowana formacja nie jest umieszczona w kontekście rynku.

Głowa i ramiona

Formacja „Head and Shoulders” charakteryzuje się ceną tworzącą szczyt, który zostaje przebity, podobnie jak w klasycznym trendzie wzrostowym. Jednak ze względu na słabość kupujących, spada ona na okolice, w których rynek rozpoczynał tworzenie pierwszego szczytu, a następnie próbuje ponownie wznieść się w górę. Gdy ta próba kończy się niepowodzeniem, wykres tworzy dość charakterystyczną formację. Przebicie „linii szyi” może oznaczać odwrócenie trendu.

Wystąpienie formacji „Reversed Head and Shoulders” sygnalizuje koniec trendu spadkowego i początek hossy, albo też kontynuację wzrostów.

Pewnie na początku będziesz zastanawiać się jaką kryptowalutę wybrać. Zastanów się, czy dobrym pomysłem nie byłoby by przeskanowanie popularnych wykresów celem odnalezienia na nich podobnych formacji. Dwie następujące po sobie formacje odwróconej głowy i ramion, są najczęściej zwiastunami kontynuacji trendu wzrostowego.

Wzrost kanału cenowego

Dotknięcie przez cenę górnej linii trendu w kanale, tworzy kolejne szczyty, natomiast reakcja na dolną linie trendu – dołki. Handel w kanale, od linii do linii jest możliwy, jednakże instytucje finansowe wykorzystują popularność systemów opartych na rozpoznawaniu trendów. W ten sposób tworzą fałszywe przełamania celem stworzenia pułapki na sprzedających i realizacji zleceń stop loss osób oczekujących na wzrost.

Jeżeli liczymy na bezpieczniejsze rozwiązanie, może to być czekanie na wyraźne przełamanie kanału i ruch w dół.

Znajomość zagadnienia jakim jest motyw kanał cenowy to absolutna podstawa dla osób zastanawiających się jak handlować kryptowalutami i osiągnąć na tym zysk.

Opadanie kanału cenowego

Opadający kanał cenowy to odwrócenie kanału rosnącego, zwykle prowadzi on do otwarcia trendu wzrostowego, Ta formacja często opiera się na wytworzeniu agresywnej podaży w fałszywym trendzie spadkowym, kiedy więksi gracze odkupują pozycje po najkorzystniejszych cenach.

Flaga

Twórcy rynku tworzą płynność na której opiera się tzw. motyw flagi. Jeśli mówimy o trendzie wzrostowym, to po agresywnym impulsie cena tworzy charakterystyczną, opadająca formację. Wtedy traderzy detaliczni szukając okazji do złapania odwrócenia trendu wpadają w pułapkę sprzedając swoje pozycje większym instytucjom.

Po zakończeniu procesu cena dąży do miejsca wyznaczonego przez początkowy impuls. Rodzaj flagi zależy od wariantu trendu, w przypadku wzrostowego – opada, w przypadku spadkowego – rośnie.

Jest ona bardzo popularną formację, spotykaną m.in. na giełdach kryptowalut.

Dodaj komentarz