niedziela, 13 czerwca
Shadow

Jak czytać wykresy świec japońskich

Jeśli nasza gra na giełdzie ma być traktowana poważnie, to wymaga od nas podstawowych umiejętności takich jak czytanie historii ceny. Od wielu lat do standardów wykresów zaliczają się wykresy liniowe, słupkowe i świece japońskie – proste do odczytania pojedynczo, lecz nieco bardziej problematyczne w szerszej perspektywie. W artykule wyjaśnimy działanie świec japońskich oraz sposoby interpretacji danych, jakie nam przekazują, by przyswoić niezbędne podstawy giełdy.

Cztery wiadomości ze świec japońskich

Na pierwszy rzut oka wykresy świecowe mogą przysparzać nieco trudności w odczytaniu, jednak każda z nich zawiera tylko cztery informacje:

  1. Cena otwarcia świecy.
  2. Cena zamknięcia świecy.
  3. Najwyższa przyjęta cena.
  4. Najniższa przyjęta cena.

Jeżeli świece wzrostowe posiadają długie cienie górne, może to świadczyć o słabości kupujących. Odwrotnie – długi cień górny świecy spadkowej jest raczej zjawiskiem pożądanym, gdyż wskazuje odrzucenie wyższych cen i zwycięstwo sprzedających.

Proces tworzenia danej świecy jest równie istotny. Niesie on informacje o tym kiedy i w jakich okolicznościach sprzedający zyskali przewagę. Aby to sprawdzić wystarczy obserwować historię ceny na niższych ramach czasowych.

Jak odczytywać podstawowe sygnały wysyłane przez świece

Jeżeli wykres byłby językiem rynku, to świeca byłaby słowem, a ich formacja związkiem frazeologicznym. Świece wraz z ich formacjami mogą być osadzone w różnych kontekstach, co mniej lub bardziej będzie zmieniać ich znaczenie. Jednak jeżeli chcesz grac na giełdzie, to podstawowa umiejętność czytania świec będzie niewystarczająca. Co prawda osobom rozpoczynającym inwestowanie, czytanie price action będzie podstawą ich wiedzy, pozwalającej na przetrwanie na rynku, z czasem jednak zrozumiemy coś innego. Mianowicie interpretacja sygnałów wysyłanych przez świece jest często wykorzystywana przez banki na giełdzie, które niejednokrotnie chcą manipulować ceną.

Mówiąc inaczej, z pewnością spotkasz się z sytuacją, gdzie rynek uformuje ciąg świec, które przeciętny trader na giełdzie zinterpretuje jak oczywisty sygnał do zawarcia transakcji. Należy jednak zdać sobie sprawę, że ten sygnał będzie fałszywy i pozwoli większym instytucjom, na budowę płynności w konkretnych obszarach rynku, a także otworzyć lub zamknąć duże pozycje kosztem jego uczestników.

W miarę jak będzie pogłębiać się nasza wiedza, należy poszerzać wachlarz umiejętności o prawidłowe czytanie danych na temat wolumenu obrotowego i uchwycenie bardziej skomplikowanych sekwencji świec w rożnych ramach czasowych. To powinno uchronić nas przed wpadnięciem w typowe pułapki.

Dodaj komentarz