niedziela, 13 czerwca
Shadow

Jak ustawić zlecenia stop loss przy użyciu wskaźnika ATR

Jeśli nie obca ci jest gra na giełdzie, warto byś znajdował się w mniejszości, która zarabia na niej pieniądze. Pewnie będzie to oznaczać rezygnację z technik popularnych wśród większości inwestorów, a także z wielu narzędzi analitycznych. Może to wydawać się dziwne, ale 90% obecnych na rynku traderów ponosi straty przy ich użyciu. Jeśli więc chcesz faktycznie zarobić, niezbędne będzie wyszukanie własnych rozwiązań i wykazanie sporego sceptycyzmu przez podejście do powszechnych opinii.

Dziś zastanowimy się nad powszechnym twierdzeniem o stop loss, mówiącym że zlecenia powinny być ustawiane jak najbliżej ceny otwarcia transakcji. Przez nie nasze inwestycje giełdowe mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

Ustawianie zleceń stop loss używając średniego zakresu ruchu ceny

Powszechnie wykorzystujemy ciasne „stop lossy”, których zadaniem jest ograniczać ryzyko transakcji. Jednak, co szczególnie objawia się to w niższych ramach czasowych, używanych przez typowego tradera na giełdzie, a nie jest to zbyt rozsądne zarządzanie pozycją. Stop loss powinien być ustawiony w takim miejscu by transakcja była opłacalna, a jednocześnie w odległości, dającej nam niskie prawdopodobieństwo jej realizacji przez przypadkowe ruchy. Aby osiągnąć to zamierzenie możemy użyć wskaźnika ATR, obecnego także na podstawowych platformach giełdowych. Trzeba jednak przyznać, że jest on ignorowany przez większość inwestorów.

Average True Range

Bez ATR nie może obyć się chyba żaden trader na giełdzie, niezależnie od tego w jakim stylu prowadzi handel. Pomimo poważnie brzmiącej nazwy, jest on banalnym w działaniu wskaźnikiem, pokazującym średni zakres ruchu ceny na przestrzeni ostatnich X świec. X zazwyczaj wynosi 14.

Przeprowadźmy symulację: ATR Ustawiamy tak, aby oddawał średni zakres ruchu ostatnich 8 świec. Hipotetycznie wynik wynosi 3,45. Dzięki tej informacji opieramy się na niej przy ustawieniu zleceni stop loss. I tak:

  • Stop loss = 3,45, gdy stop loss wynosi 1xATR
  • Stop loss = 6,90, gdy stop loss wynosi 2xATR

Ta więc możemy dostosować zlecenie stop do warunków rynku, przy czym zyskujemy pewność, że nie zostanie ono zrealizowane przez przypadek w wyniku sporego ruchu, całkiem naturalnego dla danego instrumentu.

Złe ustawienie stop loss generuje niepotrzebne straty

W zamierzeniu stop loss miało chronić traderów przed stratami, a paradoksalnie przyczyniło się do zwiększenia ich strat. Nawet gdybyśmy do grania na giełdzie podchodzili ściśle matematycznie, to i tak będzie wymagany pewnego rodzaju luz, elastyczność i gotowość na niespodziewane, niedbałe ruchy. Tak więc chyba najgorszym co można zrobić, to ustawiać takie zlecenia „jak od linijki”. Na to liczą wielkie banki na giełdzie, które oddziałują na kursy.

Stąd można wywnioskować, że mnożnik ATR powinien być zazwyczaj większy nawet od wartości rzędu 1,5. Szczególna istotność tego twierdzenia pojawia się w skali mikro, a więc na niskich ramach czasowych 1,5 lub 15 minut, gdzie wciąż trzeba się liczyć z ogromną ilością przypadkowości.

Przykładowo: jeśli decydujemy się na inwestycje na wykresie minutowym wartościami mnożnika ATR, zapewniającymi odpowiednią przestrzeń do handlu bywają 6, 8 lub 12. Tym sposobem cena potrzebuje wykonać 12 razy większy ruch , a niżeli jego średnia wartość na danym rynku. Daje nam to spory margines błędu.

Stop loss i take profit

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że inwestowanie na giełdzie nie jest raczej na dłuższa metę możliwe bez znajomości zagadnień takich jak: zlecenia stop loss, take profit i zarządzanie pozycją.

Relacja stop loss/take profit w wydaniu klasycznym wynosi 1:1, to znaczy:

jeśli ATR wyniósł 3,45 a top loss 2xATR, czyli 6,90 to w tym przypadku takie profit musi być oddalony o 6,90 od miejsca otwarcia pozycji.

Bardziej skomplikowane zlecenia mogą być następujące:

stop loss = 12xATR, TP = 8xATR (przy zamknięciu 50% pozycji), TP2 = 16xATR (przy zamknięciu pozostałych 50% pozycji).

Jak widać asymetria, jaka sprawia że take profit jest położony bliżej niż stop loss, pozwala zwiększyć skuteczność, natomiast zamknięcie 50 pozycji otwiera możliwość potencjalnym, nadprogramowym zyskom. Tego typu rozwiązanie wymaga odpowiedniego planu, którego zadaniem jest powiedzieć nam, kiedy należy opuścić rynek zamykając resztę zlecenia. Wysokie mnożniki ATR sprawiają, że jest przydatny na wykresach 1 i 5 minutowych.

Ustawienia stop loss warto testować na danych historycznych

Styl naszego handlu powinien mieć wpływ na dostosowanie mnożników ATR, podobnie jak i specyfika danego instrumentu finansowego. Jeśli weźmiemy pod uwagę parę walutową USD/JPY, która jest znana z bardzo gwałtownych wahań kursu, to inwestowanie z wykorzystaniem wysokiego mnożnika wydaje się być w pełni uzasadnione. I na odwrót, inwestycje w nazwijmy to, egzotyczne i mniej porywcze pary GBP/CHF albo AUD/NZD z użyciem wysokiego mnożnika może okazać się zbędne i kontrproduktywne. Dzieję się tak ponieważ obierane przez nas pozycje stracą szansę na korzystną relację RRR, zaś realizacja wyłącznie samych zysków i strat potrwa dłużej niż jest to wymagane.

Przez wzgląd na to, każde z ustawień powinniśmy poddać testom w procesie bakctestingu oraz na kontach demonstracyjnych, aby móc przyswoić podstawy giełdy, bez narażania się na utratę realnych środków.

Dodaj komentarz