czwartek, 29 lipca
Shadow

Wiarygodnie poziomy popytu i podaży kryptowalut

Od wielu lat wśród najpopularniejszych strategii znajduje się handel z użyciem poziomów podaży i popytu. Posiada co prawda klika odmian, które jednak nie różnią się wiele od siebie i nie przynoszą oczekiwanych zysków. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie, jak to możliwe, że tak się dzieje? Jak możemy handlować kryptowalutami biorąc pod uwagę rzeczywiste, kluczowe poziomy na wykresie?

Analiza kryptowalut z użyciem stref popytu/podaży

Osoby które dopiero uczą się handlu za pomocą poziomów, zazwyczaj uważają, że miernik siły danej strefy popytu lub podaży to czas od ostatniego kontaktu ceny z to strefą, a im jest dłuższy tym lepiej. Rzeczywistość pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie – im bardziej świeża strefa, tym wyższe prawdopodobieństwo reakcji. Przemawia za tym fakt, że zlecenia otwarte przez instytucje na konkretnym obszarze jeszcze nie zostały zamknięte, dlatego muszą być bronione.

Pojęcia popytu i podaży na Forex lub giełdzie kryptowalut są niezrozumiane, choć paradoksalne wspomina się o nich dosyć często. Zazwyczaj całkiem obiektywnie kreślimy na wykresie świecowym linie, a następnie oczekujemy, że cena zareaguje na nie w konkretny sposób.

Kreowanie popytu i podaży przez traderów instytucjonalnych

Prawo giełdowego popytu i podaży można skrótowo zawrzeć w dwóch punktach:

  • popyt jest kreowany po to, aby móc odsprzedać pozycje po jak najlepszej cenie
  • podaż jest kreowana po to, by móc odkupić pozycje po najlepszej cenie.

Będąc początkującym graczem, często nie zwracamy uwagi na powody stojące za przypadkowymi ruchami cen. Problem tkwi w spojrzeniu na rynek w sposób, w jaki parzy trader detaliczny. Obraca on na tyle małymi pieniędzmi, że nie ma problemów ze znalezieniem płynności finansowej, która może pomóc mu w otwarciu pozycji. Duże kapitały mają o wiele trudniejszą sytuację, stąd banki na giełdzie muszą tworzyć sztuczny popyt i podaż, by móc realizować swoje zlecenia.

Może to być szczególnie niezbędne w przypadku inwestycji w kryptowaluty, gdzie całkowicie normalne są problemy z niską płynnością.

Projektowanie rynku

Zakładamy, że chcesz sprzedać jakiś produkt po najwyższej, możliwej cenie. Co musisz zrobić? Na pewno zadbać o skuteczny marketing, a co według ciebie jest najlepszą reklamą? Najlepiej jest wywołać u kupujących poczucie, że nabywają produkt warty dużo więcej niż za niego płacą.

Popyt na giełdzie tworzony jest na dwa sposoby – poprzez wzrosty lub spadki, po których instrument sprawia wrażenie niedowartościowanego. W pierwszej metodzie wybija się cenę ponad poziom na wykresie, który większość traderów detalicznych uważa za tyle istotny, że po przełamaniu, powinien być w stanie utrzymywać cenę na powierzchni i rozpoczynać trend wzrostowy. Jest to przykład wybicia powyżej poziomu oporu.

Tłum bardzo chętnie dokona u ciebie zakupu, na przykład Bitcoina, którego cena złamała istotną linię, gdyż jego logika mówi, że nabywa swoje udziały po promocyjnej cenie, a więc na samym dnie przyszłej hossy.

W rzeczywistości, gdy ktoś proponuje ci zakup wartościowego przedmiotu po cenie niższej niż oczekiwana, powinno wzbudzić to naturalne podejrzenia.

Inwestycje w najpopularniejsze kryptowaluty rządzą się jednak swoimi prawami i tam takie okazje nie budzą wątpliwości. Ktoś mógłby nawet powiedzieć, że edukacja w tradingu detalicznym opiera się na wierze w magię. Jak przykład mogłoby posłużyć narzędzie „Zniesienie Fibonacciego”.

Zaobserwowano, że świat zbudowany jest wokół pewnej proporcji, nazwanej później złotym podziałem. To dodaje takim metodom aury tajemnicy i mistycyzmu, przez co chętniej ufamy ich głosicielom. Jednakże na giełdzie kryptowalut pojawia się pewien problem, zresztą na innych też. Mistycyzm nie zarabia pieniędzy! Jeżeli w żaden logiczny sposób nie da się wytłumaczyć, jak działa jakieś narzędzie, to znaczy, że ono nie działa. Można wywnioskować z tego, że gdy instytucje nagle zaczynają mocno windować wartość jakiego instrumentu finansowego, to robią o po to, aby wytworzyć popyt, służący im do zyskownego zamknięcia swoich pozycji.

Sztuczne budowanie zainteresowania na giełdzie kryptowalut

Aby określić wartość instrumentu finansowego trzeba się nieco natrudzić, a szczególnie w przypadku cen kryptowalut. Bierze się to stąd, że szczególnie w tradingu dziennym popyt i podaż jest budowana przy pomocy manipulowanych wahań.

Dodaj komentarz