niedziela, 13 czerwca
Shadow

Zastosowanie tradingu mechanicznego na rynkach kryptowalut

Część traderów korzysta ze strategii posługującej się łatwymi w interpretacji sygnałami, co oczywiście wynika ze zwykłej ostrożności. Stad właśnie bierze się popularność wskaźników technicznych, jednak one bardzo często zamiast uproszczenia stanowią komplikację całego procesu.

Trading mechaniczny objawia swoje zalety na nieco mniej podatnych na manipulacje rynkach kryptowalut, dając łatwe do interpretacji wskazówki. Łączenie ze sobą wskaźników technicznych nie jest niczym nowym, a jego zmodyfikowana wersja została spopularyzowana m.in. przez twórców NoNonsenseForex. Podejście to jest dosyć oryginalne i kontrowersyjne, jednakże zawiera nieco świeżych pomysłów które można wykorzystać przy inwestycjach w kryptowaluty.

Linia bazowa

Jeżeli podzielimy rynek na dwa sektory, w których będziemy otwierać pozycje tylko w konkretnym kierunku, celem zwiększenia przejrzystości możemy zaimplementować w systemie linię bazową.

  • Jeżeli cena zamyka się nad linia – otrzymujemy sygnał wzrostu.
  • Jeżeli cena zamyka się pod linią – mamy sygnał spadku.

Proste i wykładnicze średnie kroczące, ich wariacje lub też narzędzia takie jak linia Kijun-Sen w systemie Ichimoku nakreślają stan sytuacji rynkowej, dzięki czemu łatwiej jest przewidywać ceny kryptowalut lub innych instrumentów. Niespodziewanie jest to wada takiego rozwiązania. Wyraźne impulsy rynkowe są raczej rzadkością, a większość czasu spędzanego przez cenę wynika z przyjmowania zleceń w trendach bocznych.

Linia bazowa będąca spóźnionym wskaźnikiem, szczególnie na niższych ramach czasowych, może dawać wiele fałszywych sygnałów, często prowadzących do przysłowiowego „kupna w szczycie i sprzedaży w dołku”.

Na handlu na wyższych ramach, takich jak 4H lub 1D, oprócz średniej kroczącej lub Kijun-Sen, czymś co może być rodzajem linii bazowej, z całkiem niezłym skutkiem mogą stać się chmury Kumo pochodzące z systemu Ichimoku Kinko-Hyo. Jednym z ciekawszych zabiegów jest korzystanie z niższych ram przy jednoczesnym zastosowaniu dwóch chmur Kumo, działających w trybie multi-timeframe.

Momentum odczytywane z ważniejszych świec, choćby znikome na oryginalnym wykresie, może być czynnikiem powodującym spory ruch na ramie na przykład minutowej. Jednakże należy pamiętać, że handel wykorzystujący niskie ramy czasowe powinien wiązać się z ustawieniem szerszego zlecenia stop z powodu wyraźnego szumu rynkowego. Działanie na giełdach kryptowalut powinno wiązać się z położonym na to szczególnym naciskiem.

Użycie wskaźników wolumenu w analizie kryptowalut

Niektóre ze wskaźników technicznych, mogących działać na rynkach kryptowalut w postaci sygnalizatorów wejścia/wyjścia z rynku, to mierniki wolumenu, a więc obrotów na poszczególnych świecach. Wskaźnik wolumenu działa jako potwierdzenie otwarcia/zamknięcia pozycji w kierunku wyznaczonym przez linię bazową.

Sygnał wyjścia

Do najważniejszych elementów systemu mechanicznego zalicza się wskaźnik, który pozwala na otrzymanie wiarygodnych sygnałów do opuszczenia rynku. Pozwala to na maksymalizację profitu przy ograniczeniu kosztów. Natura prostych wskaźników technicznych sprawia, że otrzymywane od nich sygnały są opóźnione, a to sprawia, że bardzo trudno jest znaleźć użyteczne tego typu narzędzie.

Handel na koncie demo

Jak największa ilość danych historycznych jest pomocna przy sprawdzeniu jakiegokolwiek systemu w praktyce. Rozsądnym wydaje się również otwarcie na giełdzie kryptowalut konta demo i pewien czas handlu, np. kilkumiesięcznym, według wcześniej określonych zasad. Warto przyłożyć wagę do handlu na żywo na koncie demonstracyjnym. Jest on bardzo istotny, ze względu na dynamikę rynków finansowych. Obiecujące wyniki w przeszłości wcale nie gwarantują zysków w przyszłości, a szczególnie ma się to do systemów mechanicznych.

Czy trading mechaniczny może uprościć biznes kryptowalutowy?

Entuzjaści klasycznych wskaźników mocno krytykują nową szkołę mechanicznego podejścia do tradingu. Zarzucają jej ignorancję wobec samodzielnego odczytu ceny, przez co u traderów wyrabiany jest nawyk niezrozumienia działania rynku, uzależniając ich od wykorzystywanego systemu. Tak więc wskaźniki techniczne nie są prostą droga do odpowiedzi na pytanie: jak handlować kryptowalutami.

Decydując się na handel w wyższych ramach czasowych lub traktując wskaźniki przez pryzmat spojrzenia na rynek z innej perspektywy elementy lub strategie zbudowane we wspomniany sposób mogą okazać się całkiem przydatne. Szczególnie interpretując każdy z wysyłanych przez nie sygnał w szerszym kontekście.

Dodaj komentarz